Möödunud nädalalõpp tõi Käärikul taas kokku meie piirkonna tegusad inimesed, kes kohtusid konverentsil Kogukonna vedurid VII –AM4A0081 Maaelu leiutajad.

Selle sarja esimene kokkusaamine toimus aastal 2003. Põnev oli jälgida, kuidas rõõm silmis saabusid need üksikud, kes juba 21 aastat tagasi olid osalemas ja panustamas. Samas oli palju neid, kes esmakordselt Kääriku konverentsil osalesid. Kõiki aga ajendas tulema ikkagi tunne, et on suur rõõm kohtuda inimestega, kes särasilmselt tegutsevad oma kogukonnas. Ükskõik, kas neil on parasjagu veduri roll või teevad nad oma esimesi samme just tagasihoidliku vagunina, kes alles jälgivad, kuhu suunda rööpad viivad ja uue värske pilguga oskavad õigel ajal vajadusel ka hädapidurit tõmmata.

Selleks aga, et tegutsemislusti jaguks ja uued ideed saaksid soodsa pinnase ongi vaja vahepeal kokku saada, kuulata, mida mujal tehakse ja jagada teistega oma mõtteid.
Leevaku kogukonna eestvedaja Kairi Kasearu rääkis, kuidas nemad oma küla kullaauku otsisid ja kuidas tuli arusaam, et inimesed ongi see kõige suurem vara ning üheskoos, igaüks oma tugevused mängu pannes, on võimalik mida iganes korda saata.

Hoolimisest ja sellest, kui keeruline on kord juba eluga puntrasse sattudes taas õigele teele tagasi saada ja seal ka püsima jääda rääkisid Maarja ja Villi Võrk. MTÜ Töömaja ulatab abikäe ja aitab aru saada, et valikud ja võimalused on olemas. Isegi siis kui oled ise juba lootuse kaotanud. Selleks, et säilitada häid suhteid kogukonnaga, on aga kõige paremaks abiliseks avatud suhtlemine. Just see aitab ära hoida võõristavat suhtumist ja asjatuid eelarvamusi.
Mis aga on see müstiline jõud, mis paneb pealinna inimesed maailma veerekese peale päris oma kohta ja kodu rajama? Mida see toob kaasa kogukonnale ja mida kogukond omaltpoolt, teinekord märkamatult saab pakkuda? Lenna Kuurmaa ja Lauri Mäesepp on oma elu aga just sättinud Kagu-Eesti kaugemasse kanti, luues siia täiesti oma Ilmaveere.

Maaelu skeptikud väidavad tihti, et kõik noored lähevad linna nii kiiresti kui võimalik, otsides kergemat elu. Kas see aga ikka on nii? Pered, kes maal oma ettevõtlusega tegelevad, toimetavad ju päris tihti nii, et kõigisse tegemistesse on pere lapsed maast-madalast kaasatud. Tööd, millega need lapsed täiskasvanuks saades hakkama ei saaks, lihtsalt polegi ja kõige selle juures leitakse kindlasti ka aega ja tahtmist tegeleda põnevate hobidesse, olgu selleks siis jahindus või hoopiski Tai poks. Oma kogemusest rääkisid õed Eliise-Mariin ja Liis Loreen Sepp.

Oskar Lutsu Suve meenutades on üks värvikamaid episoode see, kuidas Toots seletab Kiirele enne kivide veeretamist teooriat. Meie tegime aga hoopis nii, et peale inspireerivate praktikute kuulamist, küsisime Eha Paasi käest, kuidas erinevad teooriad ja teadlaste vaated kinnitavad kuuldut. Eha on õige inimene seda avama just seetõttu, et ta on lõpetanud Tartu Ülikooli magistriõppe Kogukondade arendamise ja sotsiaalse heaolu erialal ning saab tugineda ka oma 30-aastasele töökogemusele kogukondade ja ühendustega. Kogukond on ravi üksildusele ja heaolu looja. Ja nii lihtne see ongi. Tuleb ainult tahta ja kõik oma oskused peidust välja tuua. Kui leida üles kogukonnas peituvad ressursid, siis on võimalik väga palju ära teha hoopiski tõhusamalt ja nii, et igalühel on võimalus panustada.

Teise päeva hommikut alustasime uue aja võimalustega. Lisanna Elm ja Dan Mikkin KUPLANDI käivitajate ja eestvedajatena andsid värvika ülevaate, kuidas Kagu-Eesti kuplite vahel on kaugtööteenuse pakkujad koondunud ühise brändi-KUPLAND alla ja just siin leitakse parim koht kaugtööks, tulles kas üksinda, meeskonnaga või hoopiski perega.

Mis on aga ühist Vidrike Külamajal ja Abu-Dhabis asuval Valgeranna restoranil? Otse loomulikult on siin vastuseks ettevõtlikud inimesed Küllike Lilienberg ja Urmas Hiie, kelle loodud Vidrike Külamaja restoran andis kindluse rajada restoran ka Abu Dhabi liivarannas. Külamaja nime ei kanna Vidrikel asuv restoran juhuslikult – on see ju algusest peale olnud küla südameks ehk kohaks, kus kogukond saab kokku, peab plaani ja korraldab vahvaid ettevõtmisi.

Konverents on selleks korraks läbi. Siin kogetu ja tekkinud mõtted jäävad aga meiega. Lahkudes lausuti tihti – järgmise korrani! Tundub, et tegime õiget asja. Aitäh, Põlvamaa Partnerluskogu algatuse ja suurepärase koostöö eest!

Kogu konverentsi aitas suunata, omapoolsete mõtetega rikastada, intrigeerida ja taas tervikuks liita tuntud raadiohääl Märt Treier.

Ürituse pildigalerii Anett Hallapi piltidega on leitav SIIT

Tulevased üritused

Üritusi ei ole

Vaata ka

Maal elamise paev Logo 12

fb logo

pria1

louna eesti kupongirmt 2016 2017 esikaas

  leader lood 2009 2014 

adapter_banner-small-1.jpg

Tankla film_2

Ilus maa

Tankla aastaraamat

Leader_liit_logo.png

Valgamaa klalood2 

cropped-cropped-ng-louna-eesti-logo-3001 

 

 

Maaelu võrgustik

Valgamaa arenguagentuur

Kogukonna vedurid 2018 WEB banner 210x400px 01

Piirkonnad

Valga

Otepää

Elva