CLLD ehk Community Led Local Development (Kogukonna Juhitud Kohalik Areng) on 26 aastat vana LEADER meetodi uuendus. Põhiline erinevus on seotud senisest enam integreeritud lähenemise (valdkondade- ja sektoriteülene lähenemine) ja mitmekülgsema rahastamismudeliga (multifondidel põhinev rahastamine). Kui siiani on Euroopas toimunud maapiirkondades LEADER lähenemisel põhinev vahendite jagamine projektitoetusena vaid Euroopa Põllumajandusfondi ja Kalandusfondi vahendite toel, siis nüüd on tegevusgruppidele avanenud vahendid ka Euroopa Regionaalarengu- ja Sotsiaalfondist.

Sellisel viisil erinevate fondide rakendamine maapiirkondades loob paremad võimalused tagada arendustegevuse sidusus ja aitab vältida varasemalt piiratud tingimustest tulenenud kitsaskohti, kus teatud valdkonnad ning kohalikud vajadused (näiteks sotsiaalteenused, haridusvaldkond, lairibainternet, alternatiivenergeetika, sidususe loomine linnadega, jt) jäid tähelepanu ja rahastuseta. Sellel  rogrammperioodil (2014–2020) on Euroopas häid näiteid ka kogukonna juhitud kohaliku arengu metoodikat laiendamisest ka linnadesse.
Eesti Leader Liidu algatusel on toimunud kohtumised partneritega, et leida ühisosa eeloleva programmperioodi ettevalmistamisel ning CLLD kasutamiseks. Loodetavasti jõutakse kokkulepeteni, mis võimaldavad 2021-2027 rakendada CLLD multifondide lähenemist ka Eesti maaelu arendamisel.

Loe lähemalt CLLD multifondide lähenemise kohta siit.
Powerpoint esitluse kogukonna juhitud kohalikust arengust Eestis ja Euroopas leiad siit.

Lisainfo:
Kristiina Tammets
Tartumaa Arendusseltsi tegevjuht, Euroopa LEADER Ühenduse asepresident
Tel: +372 5340 9873, e-mail: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Tulevased üritused

7 Okt
Üldkoosolek
Kuupäev 7. Okt 2021 10:00 - 12:00

Vaata ka

Kogukonna vedurid 2018 WEB banner 210x400px 01

fb logo

pria1

louna eesti kupongirmt 2016 2017 esikaas

  leader lood 2009 2014 

adapter_banner-small-1.jpg

Tankla film_2

Ilus maa

Tankla aastaraamat

Leader_liit_logo.png

Valgamaa klalood2 

cropped-cropped-ng-louna-eesti-logo-3001 

Maale-elama

 

maainfo

Valgamaa arenguagentuur

Piirkonnad

Valga

Otepää

Elva